DR N. MED. DANUTA MYŁEK

Dr n. med. Danuta Myłek jest znanym specjalistą w zakresie alergologii i dermatologii. Przez 50 lat pacowała w Stalowej Woli. Była pionierem w alergologii na Podkarpaciu, którą organizowała i doskonaliła od ponad 30 lat. Przez 10 lat pełniła funkcję Konsultanta d/s Alergologii Województwa Podkarpackiego, była dyrektorem Przychodni Alergologicznej „ALERGIA” w Stalowej Woli, jednocześnie prowadziła prywatne centrum alergologiczne „PROGRES”. Ponad 30 lat temu zaczęła popularyzować podstawową wiedzę o profilaktyce alergii na terenie miasta, początkowo wśród lekarzy i położnych, a potem wśród społeczeństwa miasta, okolic, województwa i kraju. Prowadziła szkolenia personelu przedszkoli miasta i zorganizowała przedszkole dla alergików w Stalowej Woli.

W przeszłości przeszkoliła wszystkich nauczycieli szkół podstawowych w Stalowej Woli pod kątem psychoemocjonalnych konsekwencji i trudności w nauce w przypadku nie leczenia, lub złego leczenia alergii. Popularyzuje zdrowy styl odżywiania poprzez wygłaszanie pogadanek w audycjach radiowych, programach telewizyjnych: lokalnych i ogólnopolskich oraz licznych artykułach w gazetach, książkach, You Tube.

Od 2018 roku mieszka w Warszawie. Prowadzi Prywatny Gabinet Alergologiczny PROGRES, w dzielnicy Wilanów.

Otrzymała dyplom honorowy im. Prof. Tadeusza Obtułowicza za prace doktorska o diecie w atopowym zapaleniu skóry – za zasługi dla rozwoju alergologii polskiej.

Była jednym z pierwszych lekarzy, który 21 lat temu rozpoczął akcję promocji karmienia piersią, jako metody zapobiegania alergii, miażdżycy i innym chorobom. Jest członkiem – założycielem Polskiego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią (1990r. ).

Od 1995 roku jest jedynym polskim członkiem naukowym prestiżowej alergologicznej organizacji naukowej: American College of Asthma, Allergy and Clinical Immunology za zasługi w rozwoju alergologii światowej.

Jest członkiem European Academy of Allergy and Clinical Immunology oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Była jednym z trzech lekarzy polskich w ciągu ostatniego 40-lecia, którzy mieli zaszczyt być powołanymi na członków zarządu szwajcarskiej Fundacji d/s Badania Naukowego Alergii w Europie współpracującej z Europejską Akademia Alergologii i Klinicznej Immunologii.

Danuta MyłekPisze książki o alergii , autoagresji, dietach, zapaleniach. W roku 2001 ukazała się na rynku jej szósta pozycja o alergii pt.: „Alergie”, wyd. WAB, 2001. W 2010 ukazało się II wydanie „Alergie”. W 2014 wydała książkę kucharsko-medyczną : „Od lekarza do kucharza”. W 2018 ukazała się kolejna, rozszerzona wersja „Oswoić alergie” wyd. Burda International. W listopadzie 2023 ukazało się II-gie wydanie książki „Od lekarza do kucharza”.

Leczy pacjentów z kraju i z zagranicy z ciężkimi alergiami, nadwrażliwościami pokarmowymi i chorobami wywołanymi działaniem drożdżaków i grzybów pleśniowych oraz pasożytów, zaburzeniami mikrobioty jelitowej, choroby autoimmunologiczne. Wspomaga pacjentów leczonych onkologicznie w chorobach nowotworowych.

Szeroki zakres stosowanej diagnostyki umożliwia dobranie indywidualnej diety, pomocnej w trwałym opanowaniu nie tylko alergii, ale także otyłości, reumatyzmu, chorób układu krążenia, choroby Hashimoto oraz innych schorzeń autoimmunologicznych i nowotworowych. Poprawia jakość życia dzieci z autyzmem, moczeniem nocnym, ADHD. Zajmuje się rolą toksycznego i alergizującego działania grzybów w powstawaniu alergii i innych nie alergicznych schorzeń w medycynie (anemia, otyłość, cukrzyce, zaburzenia pracy tarczycy, trzustki, żołądka i jelit, łuszczyce, autyzm i inne). Szczególne znaczenie ma w jej praktyce stan mikrobioty jelitowej, będącej jedna z głównych przyczyn większości chorób w medycynie i celowanej probiotykoterapii.

Od kilku lat zajmuje się zagadnieniami związanymi z opóźnieniem starzenia – slow-aging. Zna trzy języki, w tym najswobodniej posługuje się językiem angielskim. Jest zdrową i pełną energii kobietą, żyjącą w zgodzie z naturą i przysięgą Hipokratesa. Żadna nowość, pojawiająca się na świecie nie umknie jej uwadze.

WSPÓŁPRACA